Dobre pieczywo, czyli jak kupić smaczny chleb?

Wiele osób żyje w biegu, nie zwracając uwagi na jakość spożywanego na co dzień pieczywa. Okazuje się, że chleb który kupujemy w marketach lub osiedlowych sklepikach, nie zawsze jest dobrej jakości, nawet jeśli wygląda apetycznie. Piekarnie oszukują klientów, dodając do pieczywa sztuczne barwniki, spulchniacze i konserwanty. Dziś kupno smacznego i zdrowego chleba może okazać się nie lada wyzwaniem – w jaki więc sposób znaleźć naprawę dobre pieczywo (https://ranozebrano.pl/pieczywo)?

Co wpływa na jakość pieczywa?

Nie da się wybrać dobrego chleba bez dokładnej analizy jako składu. Jest kilka aspektów, na które należy zwracać uwagę podczas zakupów w piekarni:

  • Typ mąki – dobry chleb nie musi być ciemny, przy zakupach zwracamy uwagę na to, by mąka była jak najmniej oczyszczona. Warto szukać pieczywa wypiekanego z mąki typu 1850 lub nawet 2000, która jest najmniej oczyszczona, a więc pełna cennych witamin oraz błonnika. Jasne pieczywo wypiekane z mąki typu 750 jest praktycznie bezwartościowe dla naszego organizmu.
  • Drożdże lub zakwas – najlepsze chleby powstają na zakwasie, który jest bogaty w bakterie kwasu mlekowego, wzmacniające organizm. Dobre chleby na zakwasie nie pleśnieją i dłużej zachowują swoją świeżość. Drożdże nie są szkodliwe, jednak piekarze stosują je jako tańszy zamiennik – są wygodne, powodują że chleb wyrasta, jednak nie mają tylu wartości prozdrowotnych.
  • Zdrowe dodatki – poleca się wybierać pieczywo wzbogacone suszonymi owocami, orzechami czy ziarnami zbóż. Nasiona powinny znajdować się wewnątrz ciasta, a nie na powierzchni chleba. Takie pieczywo jest zdrowe, ale równocześnie bardziej sycące i zawiera więcej kalorii niż zwykły chleb.
  • Sztuczne dodatki – należy stanowczo unikać chleba, który w swoim składzie ma różnego rodzaju E, a więc konserwanty, barwniki, spulchniacze. Prawdziwe pieczywo nie ma żadnych sztucznych dodatków i jest wypiekane tradycyjnymi metodami. Niestety, większość pieczywa oferowanego w sklepach to istna tablica Mendelejewa.

Gdzie kupić dobry chleb?

Dobry, smaczny i jednocześnie zdrowy chleb kupimy w sklepach z ekologiczną żywnością lub w renomowanych piekarniach, w których zachowane są tradycyjne metody wypieku. Taki chleb kosztuje znacznie więcej niż zwykły bochenek, jednak cena idzie w parze z jakością. Lepiej nieco dołożyć i kupić tradycyjne pieczywo, które dłużej będzie świeże i jednocześnie okaże się zdrowe dla organizmu. W szczególności należy unikać pieczywa z marketów, które jest tak naprawdę niskiej jakości pieczywem głęboko mrożonym, pełnym sztucznych dodatków.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com